Про необхідність термомодернізації будинків ми зазвичай згадуємо на початку опалювального сезону, коли батареї гріють недостатньо, а рахунки за спожите тепло відчутно «надгризають» сімейний бюджет.
Влаштування системи індивідуального опалення в значній мірі вирішує цю проблему. Можливість оперативно реагувати на перепади температури, власноруч контролювати кількість газу, який використовується для обігріву жилої площі, – усе це дає до 30% економії. Проте цей відсоток напряму залежить від того, наскільки добре ви розумієте особливості роботи індивідуальної системи опалення і яким чином її використовуєте.
За рахунок чого відбувається економія
Централізоване опалення не дає можливості проконтролювати, яку кількість тепла спожила конкретна квартира. Усі розрахунки здійснюються за конкретними нормами відповідно до площі помешкання та встановлених тарифів.
Ключовим моментом щодо переходу на індивідуальне опалення стає можливість не платити за втрати тепла, апріорі закладені при розрахунках. Тобто, централізоване опалення фактично примушує вас платити за тепло, яке зігріває землю, доки ще тільки добирається до вашого помешкання.
Секрети збереження тепла і економії бюджету
Недостатньо облаштувати систему індивідуального опалення – необхідно знати правила її експлуатації.
- Якщо вам надто гаряче в кімнаті, не відчиняйте вікно, відрегулюйте температуру на батареї з допомогою вентиля. Зменшення подання газу дозволить платити за комфортне перебування в приміщенні значно менше.
- Затишок в квартирі піддається вимірюванню. Щоб робота системи не викликала дискомфорту у самопочутті, дотримуйтеся порад щодо рекомендованої температури. В різних приміщеннях вона різна. До прикладу, на кухні може бути +25оС, а у вітальні чи спальні достатньо +16оС. Для збереження цієї різниці варто зачиняти міжкімнатні двері. Пам’ятайте: контролювати потрібно не той термометр, який висить за вікном, а температуру в квартирі.
- Зниження температури на 1оС дає можливість економити 6-10% тепла. Тому якщо Ви їдете на кілька днів з квартири, зведіть до мінімуму температуру в батареях. Проте повністю вимикати систему не варто, оскільки переохолодження приміщення може призвести до виникнення конденсату, і, відповідно, – до появи цвілі.
- Утеплення вікон, дверей, стін, стелі та підлоги дозволяє значно знизити витрати тепла. Проте повна герметизація, закриття вентиляційного отвору призведе не лише до економії на опаленні, але й втрати здоров’я: за нормами життя у приміщенні повинна бути достатньо свіжого повітря.
- Не варто ховати радіатор за меблями. Це перекриває шлях для вільної циркуляції теплого повітря, і таким чином призводить до зайвого підвищення витрат споживання теплоенергії.
Особливості автономних систем
Перш ніж говорити про те, як зручно економити на індивідуальному опаленні, варто зазначити, що немає на 100% ідеальних систем.
- Робота пристроїв, які використовуються для індивідуального опалення, повинна постійно контролюватися. Окрім того, що система належить до вибухонебезпечних, її несправність може призвести до отруєння продуктами згоряння, якщо заздалегідь не подбати про досконалу вентиляцію. При цьому «відкрити хвіртку та провітрити» не працює: це, звісно, дозволить краще циркулювати свіжому повітрю, але, крім рештків газу, з квартири втікатиме й тепло.
- Законодавство не передбачає субсидій на використання газу для мешканців, які відключилися від центрального опалення. Це необхідно враховувати при визначенні доцільності переходу на індивідуальні системи обігріву житла.
- Усі фінансові витрати на облаштування індивідуального опалення, утримання системи та її подальший ремонт несе власник квартири.
- Крім того, в багатоповерхових будинках виникає проблема опалення місць загального користування. Зовсім відмовитися від цього не можна, особливо у випадку з підвальними приміщеннями. Саме тут проходять каналізація та водопровід, промерзання яких може призвести до аварії відповідних систем.
Як перейти на систему автономного опалення?
В індивідуальних будинках питання теплопостачання зазвичай вирішується на етапі будівництва. Аналогічно проблема рідко виникає, коли мова йде про житлові будинки, які зводяться сьогодні. Проте якщо говорити про багатоповерхівки, що завжди були під’єднані до централізованого опалення, то тут ситуація трішки складніша.
Незважаючи на те, що багато так званих спеціалістів готові за непогані гроші допомогти облаштувати систему індивідуального опалення у Вашій квартирі, насправді ви не маєте права робити це без відома інших мешканців.
Чому все так складно? Справа в тому, що переобладнання на власний розсуд внутрішньобудинкової системи опалення призводить до її розбалансування. Для того, аби забезпечити стабільність теплозабезпечення у будинку, усі внутрішні стояки та мережі розподілення гідравлічно пов’язані між собою. І втручання в систему значно погіршує її роботу.
Звісно, вам може бути байдуже до сусідів, які будуть мерзнути через те, що ви самотужки організували індивідуальне опалення. Проте варто згадати і про спільні перекриття у будинку, різницю температур піж різними його частинами та поверхами. Навіть недостатньо відчутна, вона призводить до утворення конденсату, накопичення вологи, появи грибка, цвілі.
Сьогодні за законом від’єднання від центрального опалення можливе лише у випадку, якщо це робить весь будинок. В особливих випадках дозвіл можна отримати, якщо аналогічно відключено буде усі квартири в одному стояку.
Найважливішим для облаштування індивідуального опалення є колективне звернення мешканців будинку. Як свідчить практика, це легше зробити тим багатоповерхівкам, де функціонує ОСББ. Окрім звернення до переліку необхідних документів належить протокол зборів, завірений балансоутримувачем, відповідне погодження, копії технічних паспортів на квартири та довідки форми №2.
http://zhytlo.in.ua/ua/napryamok/energozberezhennya/yak_pravilno_ekonomiti_na_ndivdualnomu_opalenn.html