Неділя, 13.07.2025, 09:38
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Комелькова Олена Сергіївна

Головна » 2015 » Лютий » 01 » Чому Україні необхідні термомодернізація і підвищення тарифів?
17:42
Чому Україні необхідні термомодернізація і підвищення тарифів?

Чи вистачає наразі і чи вистачатиме в майбутньому – за умови модернізації системи ЖКГ – українського і реверсного газу на покриття потреб населення? Чому населення мусить сплачувати реальну вартість послуг, без покриття витрат державою, і якою мусить бути ця сума? Чому Україні настільки необхідна термомодернізація? Чи припиниться зростання тарифів, і якщо так – то коли?

На ці та інші питання відповідає координатор житлово-комунальних програм громадянської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.

Україна сьогодні не здатна забезпечити себе газом власного видобутку. За даними Нафтогазу, ми можемо забезпечувати себе близько 20-ма млрд. м3 газу. У той час, як населення споживає близько 11 (минулого року було більше 16) млрд м3 газу (хоча точні дані навряд чи хтось знає, бо немає 100 відсоткового обліку в населення, а розрахунки по нормі є дуже умовними) та 5-8 млрд м3 газу іде на виробництво теплової енергії.
Скільки з цього обсягу газу реально потрапляє на потреби населення – також важко сказати (у на 30% будинкових приладів обліку на тепло та лише 18 – на гарячу воду).
Наразі усі цифри складаються не за фактом, а «за нормою».

У нас величезні втрати тепла – 15-20% – це котельні, 20-25% – труби теплотрас і 40-60% – будівлі. Тобто, якщо ми проведемо модернізацію усієї системи ЖКГ (починаючи від будівель і закінчуючи котлами), то на потреби населення спокійно зможемо обходитися газом власного видобутку.
Це про те, чи вистачить нашого газу фізично. Окрім того, у нас є домовленості про реверсні поставки газу з Європи, який насамперед використовується для бізнесу. Якщо не буде зовсім лютих морозів, то вітчизняного та імпортного газу у цьому опалювальному сезоні разом, повинно вистачити. Навіть без закупівель із Росії.

Проте:

а) українські родовища вичерпуються, ціни зростають, а ціна на газ для ТКЕ продовжує вже багато років залишатися на рівні 1309 грн. за м3 з ПДВ).
б) раніше для ТКЕ використовувався імпортний газ, який у зв’язку зі стрибком долара, став дуже дорогим; наразі не зовсім зрозуміло, але, швидше, за все, використовується певний мікс газів для вироблення тепла.
в) решту суми, що не доплачує населення, покриває держава.

Очевидно, що так постійно тривати не може. Населення повинно сплачувати реальну вартість послуг. Але якою вона повинна бути? Тут і є найбільша дискусія.
Ми вважаємо, що підхід до вирішення проблеми має бути комплексним:

1) усі будинки повинні бути обладнані будинковими засобами обліку тепла, квартири – лічильниками на газ;

2) громадяни повинні отримати реальні фінансові стимули від держави для проведення заходів з термомодернізації (через здешевлення тарифів);

3) держава має забезпечити адресну монетизовану систему адресної допомоги нужденним;

4) тарифи потрібно піднімати поступово;

5) необхідно модернізувати труби теплотрас і котельні.

Звичайно, це великі кошти (за даними Мінрегіону, на все потрібно 800 млрд. грн). Експерти вважають, що реальна вартість середньої міксованої ціни на газ сьогодні становить 2500 грн. без ПДВ та надбавок за транспорт. Оскільки газ становить близько 60% у складі теплової енергії, то тарифи необхідно підняти більше, ніж вдвічі. Але ще раз наголошую – це дуже умовно: доки ми не маємо повного обліку кінцевого споживання, то і не знаємо, скільки реально споживаємо. До того ж, лише одна термомодернізація уже дозволить суттєво зменшити обсяг споживання.
Варіанти державної політики можуть бути різні: високий дохід, але й висока рента для газовидобувників, або навпаки – мінімальний дохід та мінімальні податки. Доходи, отримані від ренти, можна вкладати у подальшу термомоденізацію та газозаміщення.
Але головне – це подолання газової корупції та однакові правила гри для всіх учасників ринку (не може в Ахметова чи Коломойського бути преференцій перед Нафтогазом).
У меморандумі з МВФ ми підписали умови підняття тарифів у 2014-му на 40 відсотків, у 2015-му – на 40, у 2016-му – на 20 і у 2017-му – на 20. Я би притримувалася саме цих цифр. Бо якщо паралельно робити усі перелічені вище заходи, а також опрозорювати роботу газовидобувників і постачальників, то можливо, нам і не потрібно буде піднімати більше, аніж заплановано.

http://zhytlo.in.ua/ua/napryamok/tarifi/chomu_ukran_neobhdn_termomodernzacya_pdvishhennya_tarifv.html

Переглядів: 398 | Додав: olena | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Лютий 2015  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0
    Copyright MyCorp © 2025Зробити безкоштовний сайт з uCoz